Duchowa adopcja

5 minut w ciągu dnia. Tyle „kosztuje” uratowanie jednego bezbronnego dziecka.
Tyle „płacę” za bycie bliżej Boga, za bycie bliżej Życia…

Jak zacząć?

Duchową Adopcję rozpoczynamy od złożenia przyrzeczenia, które powinno być składane w sposób uroczysty w kościele na ręce kapłana i w obecności wspólnoty. W Moście złożenie przyrzeczeń ma miejsce każdego roku w Uroczystość Zwiastowania NMP. Duchową adopcję można jednak zacząć w dowolnym dniu roku (najlepiej w dowolne święto Matki Bożej), a jeśli nie ma możliwości złożyć przyrzeczenia w kościele, można je złożyć prywatnie. Należy wtedy odczytać na głos formułę przyrzeczenia (przed Krzyżem lub obrazem) i od tego momentu przez kolejnych dziewięć miesięcy wypełniać podjęte zobowiązania. Oczywiście dobrze jest zapisać datę rozpoczęcia.

Modlitwa

Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością oraz za wstawiennictwem świętego Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował się Tobą po narodzeniu, proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj rodzicom tego dziecka miłość i odwagę, aby zachowali je przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen. Ojcze nasz, 10 Zdrowaś Maryjo. Dodatkowe postanowienia (nieobowiązkowo).

Rota przyrzeczenia Duchowej Adopcji

Najświętsza Panno, Bogarodzico Maryjo,
wszyscy Aniołowie i Święci,
ja ……….
wiedziony pragnieniem niesienia pomocy w obronie nienarodzonych
postanawiam mocno i przyrzekam
że od dnia ……….
w uroczystość ……….
biorę w Duchową Adopcję jedno dziecko,
którego imię jedynie Bogu jest wiadome
aby przez 9 miesięcy, każdego dnia,
modlić się o uratowanie jego życia
oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu.

Tymi modlitwami będą:

  • modlitwa Duchowej Adopcji, którą teraz po raz pierwszy odmówię.
  • jedna Tajemnica Różańca św.,
  • (nieobowiązkowo) moje dodatkowe postanowienia.

FAQ

Duchowa Adopcja jest modlitwą za zagrożone zabiciem w łonie matki (aborcją) dziecko, jego rodziców oraz wszystkich, od kogo zależy życie tego dziecka. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy Różańcowej (Ojcze Nasz i 10 Zdrowaś Maryjo) oraz krótkiej modlitwy. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia.

Nie wiemy. Bóg wybiera dla nas konkretne dziecko i On jedynie zna jego imię, pochodzenie i narodowość. Dowiemy się kiedy umrzemy – w niebie.

Każdy – osoby świeckie, konsekrowane, mężczyźni, kobiety, ludzie w każdym wieku, a zwłaszcza studenci – szczególnie studenci z duszpasterstwa akademickiego ;)

  • Osoba adoptująca powinna być chrześcijaninem.
  • Każdorazowe podejmowanie nowego zobowiązania adopcyjnego powinno poprzedzać złożenie nowego przyrzeczenia Duchowej Adopcji.
  • Codzienne, przez 9 miesięcy, odmawianie krótkiej modlitwy adopcyjnej w intencji poczętego dziecka i jego rodziców pt. "Panie Jezu" i jednej tajemnicy Różańca św. (Ojcze Nasz i 10 Zdrowaś Maryjo).
Nie jest natomiast wymagane (choć zalecane), podejmowanie dodatkowych postanowień.

Na przykład: częsta Spowiedź i Komunia Święta, uczestniczenie we Mszy Świętej w dzień powszedni, adoracja, czytanie Pisma Św., post, walka z nałogami (np. nie oglądanie demotywatorów), pomoc potrzebującym, działalność społeczna na rzecz obrony życia, dodatkowe modlitwy (np. litanie, nowenny, koronki, swoimi słowami), pielgrzymka. Nie mogą być dodatkowymi postanowieniami nasze obowiązki, bo i tak należy je wykonywać. Np. nie może być takim postanowieniem uczestniczenie w niedzielnej Mszy Świętej. Chodzi o to, aby dać coś z siebie.

Tak. Dodatkowe postanowienia nie są obowiązkowe, choć wiele osób chętnie je podejmuje.